DünyaGüncel

Hannover’da Hayko Bağdat’ın tek kişilik oyunu SALYONGOZ gösterildi

Müslüman Mahallesinde “Ermeni” Olmak ve Hayko Bağdat'ın tek kişilik oyunu SALYONGOZ Almanya Hannover'de gösterildi.

Hayko Bağdat’ın tek kişilik oyunu SALYONGOZ, sadece Ermenileri değil, onlar şahısında ülkede baskı ve zulüm altındaki tüm azınlıkları, azınlık mezhepleri ve cinsel kimliklerinden dolayı baskı altıda olanları dinleyiciyi düşündürücü tarzda anlatıyor.

21.05.2022 tarihinde Hannover’deki sunumunda Hayko Bağdat, başarılı bir oyun sergiledi.

Bağdat’ın Salyongoz oyunu, iki bölümden oluşuyor ve yaklaşık iki saat sürüyor.

İlk bölüm, İstanbul Kurtuluş’ta hayatı yüksek bir apartman dairesinden kuşbakışı izleyen bir çocuğun, günün birinde dışarı çıkması, evde yaşam bulan kimliğin dışarıda çok farklı olduğunu görmeye ve anlamaya başlamasıyla başlıyor. Çocukluk ve ergenlik yıllarında başından geçen olayları trajikomik bir şekilde izleyiciye aktaran Bağdat, ikinci bölümde ise gençlik dönemini izleyiciye anlatıyor.

Türkiye’de Ermeni olmayı, Rum olmayı otobiyografisinin süzgecinden geçirip anlatan Bağdat, seyircileri çocukluk yıllarına, ada maceralarına götürüyor, sahnede gençliğinden, evliliğinden, kendi tabiriyle “gollik halle- ri”nden sayfalar açıyor.

“Karmakarışık kimliklerimize baktığımız- da ayrımcılığa uğradığımız trajik bir hayatımız var. Ancak trajik olduğu kadar trajikomik hikayeler de başımızdan geçiyor” diyen Bağdat, “tek kişilik bişe” ile, herkesin kendinden bir parça bulacağı, bazen keyifli, bazen de hüzünlü anlatımı, seyirciyi sıkmadığı gibi, seyirci, Bağdat’ın ağzından çıkacak her kelimeyi  kendi düşün dünyasına gönderiyor.

Bağdat, salt “Ermeniler ne oldu değil, “asıl size ne oldu” diyerek, salt milliyetlerinden, dinlerinden, farklı ulusal, cinsel ve dinsel kimliklerinden dolayı ayrımcılığa, soykırıma, zulme uğrayanlar karşısında sessiz kalanları, kendi kendilerine sorgulatıyor. “Bize bir şey olduysa, size daha büyük şeyler olmuştur” diyerek, halkların kaderinin bir olduğunun bilince çıkarılmasını  istiyor.

Salyongoz oyunu, dolu dolu geçen iki saatlik bir performans. Daha önce Türkiye ve T. Kürdistan’ın da çeşitli illerinde sahnelenen oyun, bu kez Avrupa’da sahneleniyor.

Ve oyunun son dakikaları, Ermeni’lerin tüm acılarını anlatan Levon Minassian’ın Duduk’u ile sona erdi.

150’yi aşkın izleyici, oldukça memnun kaldı ve Bağdat’ın kitaplarını alarak imza  için bekleyişe geçti.

 

 

 

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu