DünyaGüncel

İran, ABD’nin Irak’taki hava üssünü füzeyle vurdu

İran devlet televizyonu General Kasım Süleymani ve arkadaşlarının intikamı için ilk misilleme gerçekleştirildiğini duyurdu.

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin ABD tarafından öldürülmesinin ardından bölgede tansiyon gittikçe yükseliyor.

İran Devrim Muhafızları Ordusu, ABD’nin Irak’taki Ayn el-Esed hava üssünü karadan karaya balistik füzeyle vurduklarını duyurdu.

ABD üslerinin olduğu diğer ülkelerde uyarıldı

İran Devrim Muhafızları Ordusu tarafından yapılan açıklamada ABD askeri güçlerinin bulunduğu ülkeleri de uyardı.

Yapılan yazılı açıklamada ABD’nin saldırıya yanıt vermesi halinde İran tarafından “çok daha sert ve ezici” karşılık verileceği uyarısında bulunuldu.  Bölgede ABD üslerine ev sahipliği yapan ülkelerin de uyarıldığı açıklamada, “Her durumda İran’a karşı düşmanca ve saldırganca eylemlerin kaynağı hedef alınacaktır. İşledikleri suçta siyonist rejimi de, suçlu ABD rejiminden ayrı tutmuyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, ABD halkına ise bölgedeki askerlerini daha fazla zarar görmemeleri için ülkelerine çağırmaları tavsiye edildi.

Pentagon doğruladı: İki üs balistik füzelerle hedef alındı

ABD Başkanı Donald Trump’un yaklaşık 1 yıl önce ziyaret ettiği üsse düzenlenen saldırıda can kaybı olup olmadığı henüz açıklanmadı. Ancak Beyaz Saray, Trump’ın saldırılara dair bilgilendirildiği, başkanın olayı yakından takip ettiğini belirtti.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) İran’ın Irak’ta ABD askerlerinin bulunduğu üsleri hedef aldığını doğruladı:

İran, Irak’ta ABD askerlerinin bulunduğu iki üssü balistik füzelerle hedef aldı. Füzeler İran topraklarından ateşlendi. Kayıpların ilk değerlendirmesi üzerinde çalışıyoruz.

Pentagon hedef alınan bir diğer hava üssünün Erbil’de olduğunu belirtti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu